DEPOLAMA TANKLARI
 
BENZOL AYRIŞTIRMA KULESİ
 
JET PULSE TORBALI FİLTRE
 
ENDÜSTRİYEL FANLAR
 
CEBRİ BORU VE EK PARÇALARI
 
DİRSEK İMALATI
 
ÇELİK KONSTRÜKSİYON
 
ISITMA CİHAZLARI
BASINÇLI KAPLAR
ÇİMENTO SİLOSU
 
   EMPRENYE TESİSİ
Tanım : Vakum basınç sistemli ahşap emprenye tesisi

Tip : Yatay, Silindirik ,Ayaklı

Çap : 1600mm / 1800mm

İşletme Basıncı : 12.0 Bar

Tank Uzunluğu : 6500mm ile 13000 mm arası

Kapak Sistemi : Elle kumanda
Highslide JS
 

EMRENYE NEDİR?

“Emprenye”, çeşitli yöntemlerle ahşabın bünyesine değişik kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlemle ahşabı mantar, böcek,termit,deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak ahşabın hizmet ömrü en az 10 kat arttırılmaktadır.

İster yapı malzemesi olarak, ister dekorasyon amaçlı kullanılsın, her zaman ahşap, diğer malzemelerden daha sağlıklı, dayanıklı, sağlam ve doğayla dosttur.

Emprenye, ahşabı çelikten daha dayanıklı, betondan daha sağlam ve tüm inşaat malzemelerinden daha sağlıklı bir malzemeye dönüştürür ve onu böcek,termit,deniz kurdu gibi zararlılardan koruyarak çürümeyi önler.

SİSTEMİMİZİ OLUŞTURAN EKİPMANLAR

    1- Emprenye Tankı
    2- Karışım Hazırlama Tankı
    3- Karışım Depolama Tankı
    4- Yükleme Arabası
    5- Vakum Pompası ve Grubu  
    6- Elektrik Panosu

Yerimizde saymıyor, değişken koşullara ayak uyduruyor, kendimizi geliştiriyoruz. Gelişmeleri takip etmekle kalmıyor, konumuzla ilgili yenilikler yaratıyoruz. Tüketicilerimize en uygun fiyat aralıkları ile çözümler sunuyoruz.
Highslide JS      Highslide JS

VAKUM-BASINÇ SİSTEM AŞAMALARI


1- Tank’a Ürünün Yüklenmesi: Düzgün olarak istiflenmiş, işlem görecek ağaç yığınları, emprenye tankına yerleştirilir.  
2-Vakum periyodu:Emprenye tankının içerisine 60 cmHg (0,8 bar) vakum uygulanmaktadır. Bu vakum ile ağaç malzeme içerisindeki hava dışarıya çıkarılmaktadır. Vakumun süresi ağaç türlerine göre değişmektedir. Çamda 30 dak, Kayın, Meşe ve Melez de 60 dak., Ladin de 120 dak. Uygulanmaktadır. Kullanılan ağaç’a göre işlem süreleri değişkenlik göstermektedir.
3- Kimyasal periyodu:Vakum işleminden sonra emprenye maddesi kazana sevk edilmektedir. Doldurma işlemi vakum altında (50 cm Hg) gerçekleştirilmektedir.
4- Basınç periyodu:Yüksek basınç uygulaması genellikle 8-14 Atmosfer arasında gerçekleştirilmektedir. Ağaç türlerine göre basınç süresi Çamda 60 dak, Kayın, Meşe ve Melezde 120 dak, kadar çıkabilmektedir. Kullanılan ağaç’a bağlı olarak işlem süreleri değişkenlik göstermektedir.
5- Tankın boşaltılması ve son vakum periyodu:Yüksek basınç kaldırılarak emprenye maddesi kazandan geri alınır. Emprenye maddesinin odundan dışarıya akmasını engellemek için 5 dakika süreyle 40 cm Hg lık kısa bir vakum uygulanarak fazla emprenye maddesi geri alınır. Vakum kaldırılır.
6- Tank Kapağının Açılması:Son basamak olarak emprenye tankı açılarak, işlemden geçmiş olan ürün çıkartılır.

 

   •  KAHRAMANLAR ORMAN ÜRÜNLERİ – KAHVERENGİ&YEŞİL EMPRENYE TESİSİ KURULUMU – ANKARA

   •  RAMTAŞ EMPRENYE – EMPRENYE TANKI – ANKARA

   •   BE-TO MÜHENDİSLİK – EMPRENYE TANKI – ANKARA

   •   BOFOR CAMEROON – KAHVERENGİ&YEŞİL EMPRENYE TESİSİ KURULUMU – AFRİKA

Firmamız ISO 9001:2000 Kalite belgesine haiz imalat yapmaktadır.

ÖNEMLİ UYARILAR:

Emprenye işlemi gören ahşap asla kuru olarak dışarı çıkmaz. Emprenye işlemi görmüş ahşabın en 3-4 gün güneş görmeyen bir ortamda kendi halinde kurutulmaya bıraklıması gerekmektedir.

Emprenye işlemi veya bir diğer adıyla önkoruma işlemi görecek ahşap malzemenin mümkün olduğu kadar son kullanma ölçülerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, emprenye işleminde kullanılan emprenye kimyasallarının fiyatlarının yüksek olmasıdır. Yani ahşapa işleteceğiniz her litre emprenye maddesi ek maliyet demektir. Dolayısıyla ahşap malzeme son kullanma ölçülerine getirilmelidir.